RÖPLABDA
III., IV., V., és VI. korcsoport
Dokumentum letöltés:
1. A mérkőzések ideje, helye:
A III. és IV. korcsoportban a versenyek 2014. január – április között szombati vagy vasárnapi játéknapon kerülnek megrendezésre, központi teremben.
Az alapszakasz és a Budapesti Döntő később kijelölt helyszínen, központi teremben kerül megrendezésre.
Az V. korcsoport versenyeit 2013. december – 2014. március 9. között kell lebonyolítani
VI. korcsoport versenyeit 2013. október – 2013. december 1. között kell lebonyolítani.
A mérkőzéseket a hét bármely napján meg lehet rendezni. Hétköznapokon legkorábbi kezdési időpont 15.00 óra.
A bajnokság lebonyolítása a csapatok által díjmentesen felajánlott termekben történik.
2. A bajnokság résztvevői:
Az iskolákra, és a csapatokban szereplő játékosokra vonatkozó részvételi feltételeket az „Általános tudnivalók” tartalmazzák. Az iskolák a kerületi diáksport szervezetek által lebonyolított versenyektől függetlenül indíthatnak csapatokat.
1994-es születésű, VI. korcsoportos tanuló diákolimpiai versenyeken csak abban az esetben indulhat, ha előző tanév félévzárásakor is az iskola tanulója volt, és a 2013/2014. tanévben is a köznevelési intézmény tanulója, amit a köznevelési intézmény igazgatójának igazolnia kell.
3. Nevezés:
Magyar Diáksport Szövetség honlapján. Nevezési határidők:
V. korcsoport: 2013. november 8. (péntek) 12.00 óra.
VI. korcsoport: 2013. október 1. (kedd) 12.00 óra.
III., IV. korcsoport: 2013. december 13. (péntek) 12.00.
A nevezési lapot ki kell nyomtatni, mert az adatok „összesítő névsorként” is szolgálnak.
4. Igazolás:
v Lásd az „Általános tudnivalók” szerint, a csapatok igazolását (diákigazolvány, összesítő névsor az érvényes orvosi engedéllyel) minden mérkőzés előtt a játékvezető vagy versenybíró ellenőrzi.
v Jogosulatlan játékos szerepeltetése esetén a vétkes csapat eredménye megsemmisítésre kerül. Ilyen esetben a felelős testnevelő sportfegyelmi vétséget követ el.
5. Lebonyolítás:
III. és IV. korcsoportban
- A nevezések számától függően, a csapatok egy csoportban játszanak egy, vagy többfordulós körmérkőzést, vagy a bajnokság alapszakaszból és négy csapatos döntőből áll. A pontos lebonyolítási rendről értesítést a benevezett csapatok.
V. és VI. korcsoportban
- A nevezések számától függően, a csapatok egy csoportban játszanak egy vagy többfordulós körmérkőzést, vagy két csoportban játszanak egyfordulós körmérkőzést és helyosztókon döntik el a végső sorrendet.
- A mérkőzések időpontjára vonatkozó kéréseket (terem, időpont) a nevezést követően azonnal meg kell adni a versenybizottság számára, e-mailben: [email protected]. A kiírt mérkőzések időpontja csak indokolt esetben változtatható meg. Mérkőzés elhalasztására csak az ellenfél beleegyezésével, a versenybizottság adhat engedélyt, ha a kérelmet az adott időpont előtt legalább 3 héttel korábban bejelentették.
A versenyszámok pontos lebonyolítási rendjét, a mérkőzések beosztását a sorsolások, illetve a forgatókönyvek tartalmazzák, amelyeket a csapatok postai úton, írásban kapnak meg a verseny előtt legalább10 nappal.
6. Eredményszámítás:
A mérkőzés győztese kettő, a vesztese egy pontot kap. A körmérkőzés sorrendjét a szerzett pontok száma határozza meg. Pontegyenlőség esetén a körmérkőzés összeadott játszmaaránya, ha ez is egyenlő, akkor a poénaránya dönt. Újabb egyenlőség esetén az egymás elleni eredményt kell figyelembe venni.
III. és IV. korcsoportban
Ha a bajnokság alapszakaszból és döntőből áll, akkor az alapszakasz mérkőzései két játszmából is állhatnak. Ha a két játszma után az eredmény 1:1, a harmadikat akkor sem kell a döntő (5.) játszma szabályai szerint rendezni. Ez esetben a döntőt, és minden más lebonyolítási rendszerben a mérkőzéseket három nyert játszmáig kell játszani.
V. és VI. korcsoportban
A mérkőzések valamennyi esetben három nyert játszmáig tartanak.
7. Ki nem állás:
- A mérkőzésen ki nem álló csapattól egy pont levonásra kerül.
- A harmadik ki nem állás után a csapatot ki kell zárni a versenyből.
- Az a csapat, amely nem jelent meg a mérkőzésen, köteles a mérkőzés teljes költségét, de legalább 3.000.- Ft-t a BDSZ-nek befizetni. Ennek megtörténtéig az adott iskola valamennyi diákolimpiai verseny alól felfüggesztésre kerül.
- A kizárásra kerülő vagy időközben visszalépett csapat az összes, már kiírt mérkőzésének a költségeit köteles megtéríteni!
8. Speciális szabályok:
III. korcsoportban
- A Budapesti Döntőn a Magyar Diáksport Szövetség versenykiírásának megfelelően az első játszmában 4, a második játszmában másik 4 fő köteles játszani. Játszmánként 1-1 fő oda-vissza cserélhető. A mérkőzés előtt a jegyzőkönyvben meg kell jelölni azokat, akik az első játszmában játszanak (kezdő- vagy cserejátékosként). Aki az első játszmában játszott vagy csereként volt megjelölve, a második játszmában nem játszhat. A további (3-5.) játszmákban bárki játszhat a jegyzőkönyvbe beírt játékosok közül a röplabda szabályainak megfelelően. A játékosok ezen kijelölése csak az adott (azaz egy) mérkőzésre vonatkozik.
- Az alapszakasz mérkőzésein a kötelező csere szabályát nem kell alkalmazni.
9. Továbbjutás:
A továbbjutók számát minden évben a Magyar Diáksport Szövetség határozza meg.
10. Óvás:
- A mérkőzést követő 3 napon belül lehet óvni írásban, az oktatási intézmény vezetője által aláírtan, a Versenybizottságnál és csatolni kell az óvás tárgyát igazoló bizonylatokat.
- Az óvási díj 1000 Ft, amelyet a BDSZ számára kell befizetni az óvás benyújtásáig.
- Az óvás tárgyában a Versenybizottság által meghozott határozattal szemben fellebbezéssel lehet élni, melyet a BDSZ-hez kell írásban benyújtani.
- A fellebbezésre meghozott döntés ellen további jogorvoslatnak helye nincs.
- Ha a verseny tisztasága érdekében a Versenybizottság vizsgálatot tart szükségesnek, akkor a végeredmény kihirdetését 5 napig felfüggesztheti.
11. Díjazás:
Lásd „Általános tudnivalók” szerint.
12. Egyebek:
- A mérkőzés jegyzőkönyvét a pályaválasztó csapat hozza és vezeti.
- Egységes felszerelés és számozás kötelező!
- A mérkőzéseket GALA vagy MIKASA labdával kell játszani, labdáról minden csapat maga gondoskodik.
- A háló magassága: III. korcsoport leány, fiú mérkőzéseken – 215 cm, a IV. korcsoport leány mérkőzéseken – 217 cm, IV. korcsoport fiú mérkőzéseken – 230 cm, V-VI. korcsoport leány mérkőzéseken – 224 cm, V-VI. korcsoport fiú mérkőzéseken – 243 cm.
- A mérkőzésen a csapat csak felnőtt kísérővel jelenhet meg, ennek hiányában a játék elmarad. Ha a csapatot nem a felelős testnevelő kíséri, akkor a helyettesítő személynek hivatalos megbízást kell felmutatni.
- A mérkőzésekre játékvezetőket a Budapesti Röplabda Szövetség biztosít.
- A mérkőzésen történt kiküldés (végleges kiállítás) és sportfegyelmi vétség esetén a Budapesti Röplabda Szövetség Fegyelmi Bizottsága jár el.
- A teremben, az öltözőben, folyosón, udvaron okozott kárt az elkövetőnek, vagy az oktatási intézményének meg kell téríteni a termet biztosító iskola számra.
- Ezen versenykiírásban rögzített kivételektől eltekintve, a mérkőzéseket a röplabdázás érvényben lévő szabályai szerint kell játszani, illetve a Magyar Röplabda Szövetség versenyrendezési szabályait kell irányadónak tekinteni.
- Minden, a helyszínen felmerülő kérdésben a megbízott játékvezető, illetve versenybíró hoz döntést első fokon.