Általános tudnivalók
Diákolimpiai versenyek célja, feladata:
- Rendszeres és folyamatos versenyzési lehetőség biztosítása a tanulók részére.
- A tanulók egészséges testi-lelki fejlődésének elősegítése.
- A köznevelési intézményekben a versenykiírásban szereplő sportágak népszerűsítése.
- A versenykiírásban szereplő sportágakban korcsoportonként és nemenként a “Budapest Diákolimpia bajnoka” címeinek, helyezéseinek eldöntése.
- A tehetséggondozás, az utánpótlás-nevelés, – kiválasztás lehetőségeinek bővítése segítve a sportági szakszövetségek nevelési rendszerét.
- A továbbjutás eldöntése az országos versenyekre, ezáltal lehetőség biztosítása az országos selejtezőkön, elődöntőkön és döntőkön való induláshoz.
Versenyformák és rendezők:
- A budapesti diáksport program feljutásos és nem feljutásos rendszerű versenyek kiírásait tartalmazza, melyeket a BDSZ szervez és bonyolít a fővárosi köznevelési intézmények tanulói részére. Ezen kívül a versenykiírás tartalmazza a sportági szakszövetségi diákolimpiai kiírásokat, valamint a szabadidős programokat is. A „Diákolimpia®” elnevezés nem használható, jogilag levédett fogalom, a jogosulatlan használókkal szemben jogi eljárás indulhat.
- A I-IV. korcsoportversenyein, bajnokságaiban a budapesti versenyekre szabadon nevezhetik az iskolák egyéni versenyzőiket és csapataikat.
- Az V., VI. korcsoportversenyei is budapesti szinten kerülnek megrendezésre, melyekre bármelyik iskola benevezhet.
- Az „A” kategóriás bajnokságokban, versenyeken sportegyesületekbe leigazolt és nem igazolt versenyzők is részt vehetnek.
- A „B”kategóriás versenyeken – amelyekben országos döntő lebonyolítására is sor kerül – játékengedéllyel nem rendelkező tanulók vehetnek részt kosárlabda, röplabda, kézilabda sportágakban. Az adott sportág versenykiírása intézkedik arról, hogy a sportegyesületben leigazolt versenyzők közül kik és milyen feltételekkel vehetnek részt a versenyeken.
- A nem feljutásosbajnokságok, versenyek – amelyben az MDSZ nem rendez országos döntőt – budapesti szinten kerülnek megrendezésre. Az adott sportág versenykiírása intézkedik arról, hogy a sportegyesületben leigazolt versenyzők közül kik és milyen feltételekkel vehetnek részt a versenyeken.
A versenyek résztvevői:
- Az általános- és középfokú iskolák azon tanulói (versenyzői), akik az adott tanév kezdetéig ezen iskolába beiratkoztak és az adott verseny időpontjában az intézményben tanulói jogviszonnyal rendelkeznek, vagy tanulói jogviszonyuk a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi XCX. törvény 56.§ (3) bekezdése alapján – a tanév folytatásától fegyelmi határozattal történő eltiltás esetét kivéve – szünetel.
- Az a tanuló, aki tanév közben iratkozott át más iskolába illetve létesít tanulói jogviszonyt, ugyanazon sportágban, amelyekben előző iskolája tanulójaként vett részt, a Diákolimpia® azonos tanévi versenyein az új iskoláját nem képviselheti. Jelen pont tekintetében az Atlétika Mezei Futóbajnokság és az Atlétika Ügyességi és Váltófutó Csapatbajnokság külön sportágnak minősül.
- Az a tanuló, aki tanév közben iratkozott át másik iskolába, korábbi iskolája képviseletében nem versenyezhet az adott tanévben.
- A BDSZ sportáganként és korcsoportonként külön hirdeti meg a fiú és lány versenyeket, bajnokságokat kivéve ahol a vonatkozó versenykiírás értelmében a fiú- és lány versenyzők együtt is szerepelhetnek (játékos sportverseny, labdarúgás II. korcsoport, floorball I., II., III., IV., V-VI. kcs)
- A csapatsportágakban, valamint az egyéni sportágak páros, illetve csapatversenyszámaiban kizárólag egy köznevelési intézmény tanulói indulhatnak párban, illetve azonos csapatban.
- A csapatsportágakban, valamint az egyéni sportágak páros, illetve csapatversenyszámaiban a versenyrendszer különböző szintjein (alapszint, megyei és országos) az iskola jogosult a résztvevő versenyzők személyén változtatni.
- Amennyiben nem a felkészítő testnevelő kíséri a versenyzőt, vagy csapatot, az iskola igazgatója kizárólag felnőtt csapatvezetőt jelölhet ki kísérőnek! A fenti feltételeknek megfelelő kísérő hiányában az egyéni versenyző vagy a csapat az adott versenyen nem jogosult részt venni.
- A Budapesti Diáksport Szövetség rendezvényein résztvevők elfogadják, hogy a rendezvényeken a szövetség számára (honlap, papír és digitális kiadványok) kép – és hangfelvétel készülhet, amelyen feltűnhetnek, de ezzel kapcsolatban semmilyen követeléssel nem léphetnek fel a Szövetség felé.
Korcsoportok a 2023/2024 tanévben:
I. kcs. 2015-évben vagy később születettek
II. kcs. 2013-2014. évben születettek
III. kcs. 2011-2012 évben születettek
IV. kcs. 2009-2010 évben születettek
V. kcs. 2007-2008 évben születettek
VI. kcs. 2004-2005-2006 évben születettek
- A versenyző csak a saját korcsoportjában versenyezhet, kivéve ha a sportági versenykiírás ettől eltérően rendelkezik. A sportági versenykiírás rendelkezhet korcsoportok közötti felversenyzésről, annak mértékéről, valamint felversenyzés esetén rendelkezhet az érintett tanuló visszaversenyzésével kapcsolatos szabályokról.
- A sportági szakszövetségek által rendezett Diákolimpia® versenyek korcsoport meghatározása eltérhet a központi versenykiírásban meghatározottól.
Nevezés:
Nevezési díjat, tagdíjat, regisztrációs díjat nem kell fizetni.
Azon sportágak versenyeire, ahol előnevezés szerepel a versenykiírásban a Magyar Diáksport Szövetség internetes honlapján (www.diakolimpia.hu) kell nevezni a versenynaptárban megjelölt napon.
A nevezési adatoknál mindent pontosan ki kell tölteni, különben a rendszer nem, illetve tévesen regisztrálja a nevezést! Az elektronikus nevezéshez bővebb tájékoztató a 06 80/402-402 telefonszámon kérhetnek. Azon sportágak versenyire, ahol internetes nevezés szükséges, a versenyre az internetről kinyomtatott elektronikus nevezési lapot minden esetben hozzák el a versenyre.
Nem internetes nevezésekhez nevezési lapok mintái letölthetők honlapunkról az adott versenykiírásánál.
A nevezési határidőt a sportági versenykiírások tartalmazzák. Kivétel, ha az adott sportág versenykiírása másképp nem rendelkezik.
A nevezési határidő után a rendszer nem fogad el nevezéseket. Kérjük, tartsák be a nevezési határidőket!
Labdajátékokban csak a nevezési lapon feltüntetett kéréseket áll módunkban a műsor elkészítésekor figyelembe venni. Összesítő névsort nem kérünk a nevezéshez mellékelni (kivéve, ha az adott sportág versenykiírása másképp nem rendelkezik), azt a mérkőzésekre vigyék magukkal a csapatok.
A sportági szakszövetségek által rendezendő diákolimpiai versenyek nevezési feltételeit a versenykiírások tartalmazzák.
Igazolás:
- Egységes igazolás: a hatályos jogszabályok alapján kiadott diákigazolvánnyal(elvesztése, megrongálódása esetén a köznevelési intézmény igazgatója által kiállított és lepecsételt, fényképpel ellátott iskolalátogatási igazolással), az internetes nevezés alapján kinyomtatott, egyéni, vagy csapat nevezési lappal.
- Az és VI. korcsoportban személyi azonosító igazolvány, vagy útlevél megléte kötelező, amennyiben a tanuló nem NEK-s (új típusú) diákigazolvánnyal rendelkezik.
- A versenyzők saját érdekükben – sérülés, orvosi ellátás miatt – tartsák maguknál a TAJ kártyát, vagy annak másolatát.
- A versenyen való részvétel feltétele, hogy a tanuló, a felkészítő pedagógus vagy csapatvezető a verseny helyszínén bemutassa az Igazoló Bizottság, illetve a verseny rendezője részére az igazolási dokumentumokat.
- Iskola(ák) összevonása, ill. az iskola nevének változása esetén a csapatvezető a versenyen az iskola igazgatója által hitelesített dokumentumot köteles bemutatni, amellyel bizonyítja az intézmények összevonását, ill. az intézmény nevében történt változásokat.
- Csapat- és egyéni versenyeken elektronikus nevezési lapról a csapatoknak és az egyéni versenyzőknek versenyenként, fordulónként maguk gondoskodnak!
- A fent előírt dokumentumok hiányában a versenyző(k) nem vehet(nek) részt az adott sportág versenyén!
- Az igazolási dokumentumokat – labdajátékoknál – a verseny végéig a versenybíróságnál kell letétbe helyezni.
- A Budapesti döntőkön, az országos selejtezőkön, elődöntőkön és döntőkön a csapatok tanárral, pedagógussal, illetve csapatvezetővel kötelesek megjelenni, aki az adott köznevelési intézmény alkalmazásában áll, vagy az iskola igazgatója által írásban megbízott vezető/edző.
- Ezen megbízás hiányában a csapat az adott versenyen nem jogosult részt venni. A tanárok, edzők igazolása a verseny megkezdése előtt (pl. technikai értekezlet) az igazoló bizottság feladata és kötelessége. Megfelelő igazolás(ok) hiányában a Versenybizottság jogosult és köteles dönteni a versenyző/csapat részvételéről. A Versenybizottság az Igazoló Bizottság jelentése alapján a döntést írásban rögzíti és közli az érintette(kke)l, valamint megküldi az MDSZ országos központjának.
- (Figyelem: az egyéni országos döntőkön az egyéni versenyzőkre is vonatkozik a fent leírt szabály, ld. MDSZ versenykiírás „Igazolás”).
Díjazás:
- Az I–III. helyezettek (egyéni, csapat) érem díjazásban részesülnek.
- Az egyes versenyeken külön díjak adhatók.
Költségek:
A budapesti szintű feljutásos diákolimpia versenyek valamennyi rendezési költségét a BDSZ biztosítja. A nem feljutásos versenyeken a BDSZ részvételi költséget kérhet.
Egyéb tudnivalók:
- Egy tanuló több sportágban is indulhat.
- A csapat összeállítása fordulónként változtatható.
- Valamennyi labdajátékban a résztvevő csapatok kötelesek mérkőzéslabdáról gondoskodni.
- A versenyeken csak felnőtt vezető kíséretével szerepelhetnek a tanulók (ld. 6. pont),aki az iskola pedagógusa vagy hivatalos megbízottja és ezt az intézmény vezetője által aláírt megbízással igazolja. Amennyiben egy iskola hivatalos felnőtt kísérő nélkül jelenik meg, a játékvezetők nem vezetik le a mérkőzést. A vétkes iskola vesztes félként kerül a mérkőzés jegyzőkönyvébe.
- Amennyiben egy csapat valamely bajnokságra benevez és a kiírt mérkőzésre nem áll ki, és nem értesíti erről a BDSZ-t 48 órával a mérkőzés kezdete előtt, úgy az adott mérkőzés(ek) valamennyi költségét át kell utalnia a Budapesti Diáksport Szövetségnek.Ennek megtörténtéig az iskola versenyzési joga felfüggesztésre kerül a budapesti diákolimpia összes rendezvényén.
- A budapesti versenyek rendezői az öltözőkben vagy pályán elhelyezett értéktárgyakért nem vállalnak felelősséget. Azok biztonságos elhelyezéséért a mindenkori kísérő a felelős.
- Minden olyan kérdésben, amelyről a sportági versenykiírások külön nem rendelkeznek, az MDSZ vagy az illetékes sportági szakszövetségek érvényben lévő „Verseny- és játékszabályai” szerint kell eljárni.
- A diákolimpia versenyein az adott sportágaknak megfelelő sportöltözékekben jelenhetnek meg a tanulók. Sportfelszerelésükön reklámfelirat viselése megengedett. Nemzeti válogatott és sportegyesületi öltözék viselése nem engedélyezett!
- Óvni a verseny (mérkőzés) befejezését követő egy órán belül lehet írásban a helyszínen az óvási díj egyidejű befizetésével. Az óvási díj 10.000 Ft. Amennyiben az óvásnak helyt adnak, a befizetett összeget az illetékes Versenybizottság visszafizeti, ellenkező esetben az összeget a BDSZ-hez kell eljuttatni a befizetési jogcím feltüntetésével.
- Minden határidővel kapcsolatos kérdésben a beérkezés ideje a mérvadó.
- Amennyiben – akár utólag is – a versenybíróság, vagy a BDSZ tudomására jut, hogy az egyéni versenyző, vagy a csapatban szereplő versenyző jogosulatlanul szerepelt az adott versenyen, a BDSZ fenntartja magának a jogot, hogy az egyéni versenyző vagy a csapat eredményét megsemmisíti.
- A versenyeken fegyelmezetlenül, sportszerűtlenül viselkedő testnevelő/edző/vezető tevékenységét a játékvezetők döntéseitől függetlenül a versenybíróság elnöke szankcionálja, figyelmeztetéssel, majd a versenyből való kizárással. A BDSZ a további szankcionálás jogát fenntartja, amelynek következménye lehet a nevezett(ek) következő tanévi versenyről való kizárása is. A nézők, szurkolók, szülők verseny, mérkőzés előtti, alatti és utáni botrányokozása esetén a jelenlévő tanárok/edzők/vezetők kötelesek a versenybizottság és a játékvezetők segítségére lenni a rend és a sportszerű viselkedés helyreállítása érdekében.
- Ha a diákolimpia hivatalos részvevőivel kapcsolatban (felnőttek, tanulók) olyan esemény fordul elő, amely nem egyeztethető össze a diákolimpiai eszmékkel (házirend be nem tartása, rongálás, játék megtagadása, hivatalos személy, ill. személyek megsértése stb.) a versenybizottság a további versenyzésből azonnali hatállyal köteles a személy(eke)t, illetve a csapato(ka)t kizárni. A további szankcionálás jogát a BDSZ fenntartja.
- Amennyiben a kísérő(k) kizárása következtében a csapat kísérő nélkül marad, a csapat automatikusan kizárásra kerül
- Ha a versenybíró, játékvezető a versenyen olyan magatartást tanúsít, amely nem egyeztethető össze a diákolimpiai eszmékkel, a Versenybizottság elnöke figyelmeztetéssel, ennek eredménytelensége esetén a további közreműködésből való kizárással szankcionálhatja. A jogkövetkezmény alkalmazását a Versenybizottság elnöke köteles jelezni az MDSZ felé. Az MDSZ a sportszerűtlen magatartást tanúsító versenybírót, játékvezetőt 2 évre kizárhatja a Diákolimpia® versenyein történő közreműködésből.