KOSÁRLABDA
III., IV., V- VI. korcsoport nyílt
2022/2023
- A mérkőzés helye és ideje:
- A III. és IV. korcsoportban a mérkőzések központi pályán kerülnek lebonyolításra.
- Azok az iskolák, amelyek rendelkeznek megfelelő méretű teremmel és szeretnének mérkőzéseket rendezni, a rendezési szándékot a nevezési határidőig írásban juttassák el a BDSZ e-mail címére ([email protected]).
- Az V-VI. korcsoportban a sorsolás szerinti pályaválasztónak kell szabályos méterű pályát biztosítani. A mérkőzések közös megegyezéssel kerülnek kiírásra, melyet mindkét csapat képviselőjének aláírásával és a két iskola hivatalos pecsétjével ellátva, a megállapodott időpont előtt egy héttel írásban kell a BDSZ részére beadni. Játékvezetőket a BDSZ felkérése alapján a BKSZ küldi. A játékvezetői díjak a BDSZ-t terhelik.
- Jegyzőkönyvről, állítható mérkőzésóráról, időmérőről és jegyzőkönyvvezetőről a pályaválasztó csapat köteles gondoskodni.
- Kiírt mérkőzést halasztani csak nagyon indokolt esetben lehet. A halasztásról elsőként a BDSZ-t kell tájékoztatni (először telefonon, de a lehető legrövidebb időn belül írásban is) 5 munkanappal az eredeti időpont előtt. Mérkőzést halasztani játékosok sérülése miatt tilos!
A bajnokság lebonyolítási rendjéről, a mérkőzések lejátszásának kötelező határidejéről a BDSZ e-mailben tájékoztatja az érintett iskolák csapatait, melyet a versenykiírás kiegészítésének kell tekinteni.
- A bajnokság résztvevői:
Az általános részben leírtak szerint.
- Nevezés: Magyar Diáksport Szövetség (https://sso.mdsz.hu/cas/login)honlapján
V-VI. korcsoport: 2022. szeptember 15. (csütörtök)
III. és IV. korcsoport 2023. január 15. (vasárnap)
A sorsolást és a csoportbeosztást a kijelölt szakmai munkabizottság végzi. A munkabizottság fenntartja magának a jogot, hogy a sorsolás után az esetlegesen beálló változásoknak megfelelően módosítást hajtson végre.
- Igazolás
Lásd az „Általános tudnivalók” szerint. Minden mérkőzésen jelen kell lennie a játékosok diákigazolványának, a csapat összesítő névsorának.
Ha a mérkőzések előtt az igazolások bármelyike hiányzik, a tanuló a mérkőzésen nem szerepelhet. Jogosulatlan szerepeltetés esetén a mérkőzést 20-0-as eredménnyel az ellenfél javára írjuk és a vétkes játékos (csapat) ellen a vb. fegyelmi eljárást kezdeményez. Súlyos esetben a csapatot kizárja a bajnokságból.
- A bajnokság lebonyolítási rendje:
A beérkezett nevezések után kerül kialakításra. A VI. korcsoport bajnoksága 2022. november 08-ig kerül lebonyolításra a III. korcsoport bajnoksága 2023. április 11-ig, a IV. korcsoport 2023. április 01-ig kerül lebonyolításra.
- Továbbjutás:
A Magyar Diáksport Szövetség kiírása szerint.
- Óvás és fellebbezés
- Az óvási szándékot a jegyzőkönyv megfelelő kitöltésével kell jelezni. Az óvást a mérkőzést követő munkanapon kell a BDSZ-hez benyújtani..
- A döntés ellen fellebbezésnek helye nincs.
- Sportági rendelkezések:
III. korcsoport
Sportági rendelkezések:
A.) A játékidő 4×8 perc tiszta játékidőkkel, 24 másodperces támadóidő méréssel és 1 perc szünettel az I-II. és a III-IV. negyed között. A II-III. negyed közötti szünet 10 perc.
Ha a rendes játékidő végén az eredmény döntetlen, akkor a FIBA játékszabályok értelmében hosszabbítás következik. A hosszabbítás(ok) időtartama: 4 (négy) perc.
B.) A III., IV. negyedben – amennyiben 20 pont, vagy ennél nagyobb különbség alakul ki valamely csapat javára a mérkőzés eredményét illetően – az MKOSZ Játékszabályok 10. pont 3. §-ában leírtakkal ellentétben – a mérkőzésórát nem kell megállítani, kivéve ha a játékidő letelik, illetve ha a játékvezető sérülés, vagy külső hatás miatt (törlés, botrány stb.) sípol. Ha az eredmény 19 pont, vagy ennél kisebb különbségre csökken, úgy a szabályok szerint kell a játékidőt ismét mérni. Ha az eredmény eléri a 40 pontos, vagy ennél nagyobb különbséget a II. negyed végén, vagy bármikor azt követően, úgy a mérkőzés annál az eredménynél szabályosan befejeződik, véget ér.
C.) Időkérés: száma és megosztása a szabályok szerint (az I. és a II. negyedben összesen 2 lehetőség, a III. és IV. negyedben összesen 3 lehetőség tetszőleges időpontban igénybe véve), de időtartama csak 30 másodperc. „Futó” óra esetén a 30 másodperc letelte után a mérkőzésórát meg kell állítani az időhúzás elkerülése érdekében.
D.) Pálya: az országos selejtező és az országos elődöntő mérkőzéseket legalább 26×14 m, az országos döntő mérkőzéseit szabályos 28×15 m játékterű teremben kell játszani (a pálya vonalazása feleljen meg a 2010. szeptemberétől érvényes FIBA-pályarajznak).
E.) Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése jegyzőkönyvébe beírtak (kevesebb beírt játékos esetén a jegyzőkönyvben később pótlást eszközölni nem lehet). A csapat minimum 10 fő játékosból áll.
Cserelehetőségek:
– Az I. negyedben maximum 2 játékos cserélhető a pályára, akik ezen negyedben vissza is cserélhetők, de a második negyedben nem léphetnek pályára. (11 játékos esetén ez a cserelehetőség 1 játékosra csökken, 10 vagy kevesebb játékos esetén az I. és a II. negyedben nincs cserelehetőség).
– A II. negyedben csak az a játékos játszhat és csak az cserélhető be, aki az első negyedben nem lépett pályára.
– A III és IV. negyedben, valamint a hosszabbításokban a játékosok cseréjére nincs eltérés a szabályoktól.
F.) Labda: mind a lányoknál, mind a fiúknál 6-os méretű labda (Molten, Spalding, vagy Star).
G.) Büntetődobások: A büntetődobásokat a büntetővonalról kell elvégezni.
H.) Büntető dobások csapathibákért: minden negyedben a 4. csapathibát követően az ötödikért (és minden további hibáért) büntető dobások járnak.
I.) Védekezés: A védekezéssel kapcsolatos szabályokat az MKOSZ Szakmai és Utánpótlás bizottsága által kidolgozásra kerülő „Védekezési szabályzat” tartalmazza, amely szabályzat betartása kötelező érvénnyel kerül alkalmazásra a diákolimpiai versenyeken és az MDSZ honlapján megtekinthető, letölthető (www.diakolimpia.hu). Amennyiben a „Védekezési Szabályzat” tanév közben módosul, úgy az MKOSZ Szakmai és Utánpótlás Bizottsága által közzétett új és hatályos szabályzatot kell alkalmazni a mérkőzéseken.
IV. korcsoport
- Játékidő: Négy negyed 8 perces tiszta játékidőkkel, 24 másodperces támadóidő méréssel és 1 perc szünettel az I-II. és III-IV. negyed között. A II. és III. negyed közötti szünet 10 perc.
Ha a rendes játékidő végén az eredmény döntetlen, akkor a FIBA játékszabályok értelmében hosszabbítás következik. A hosszabbítás(ok) időtartama: 5 (öt) perc.
- Időmérés: A , IV. negyedben – amennyiben 20 pont, vagy ennél nagyobb különbség alakul ki valamely csapat javára a mérkőzés eredményét illetően – az MKOSZ Játékszabályok 10. pont 3. §-ában leírtakkal ellentétben – a mérkőzésórát nem kell megállítani, kivéve ha a játékidő letelik, illetve ha a játékvezető sérülés, vagy külső hatás miatt (törlés, botrány stb.) sípol. Ha az eredmény 19 pont, vagy ennél kisebb különbségre csökken, úgy a szabályok szerint kell a játékidőt ismét mérni. Ha az eredmény eléri a 40 pontos, vagy ennél nagyobb különbséget a II. negyed végén, vagy bármikor azt követően, úgy a mérkőzés annál az eredménynél szabályosan befejeződik, véget ér.
- Időkérés: száma és megosztása a szabályok szerint (az I. és a II. negyedben összesen 2 lehetőség, a III. és IV. negyedben összesen 3 lehetőség tetszőleges időpontban), de időtartama csak 30 másodperc. Futó óra esetén a 30 másodperc letelte után a mérkőzésórát meg kell állítani az időhúzás elkerülése érdekében.
- Pálya: az országos selejtező és az országos elődöntő mérkőzéseit 25×14 m, az országos döntő mérkőzéseit 28×15 m, játékterű teremben kell játszani (a pálya vonalazása feleljen meg a 2010. szeptemberétől érvényes FIBA-pályarajznak).
- Labda: mind a lányoknál, mind a fiúknál 6-os méretű labda (Molten, Spalding, vagy Star).
- Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése jegyzőkönyvébe beírtak (kevesebb beírt játékos esetén a jegyzőkönyvben később pótlást eszközölni nem lehet). A csapat minimum 10 fő játékosból áll.
Cserelehetőségek:
– Az első negyedben maximum 2 játékos cserélhető a pályára, akik ezen negyedben vissza is cserélhetők, de a második negyedben nem léphetnek pályára (11 játékos esetén ez a cserelehetőség 1 játékosra csökken, 10 vagy kevesebb játékos esetén az I. és a II. negyedben nincs cserelehetőség).
– A II. negyedben csak az a játékos játszhat és csak az cserélhető be, aki az első negyedben nem lépett pályára.
– A III és IV. negyedben, valamint a hosszabbításokban a játékosok cseréjére nincs eltérés a szabályoktól.
Büntetődobások csapathibákért: minden negyedben a 4. csapathibát követően az ötödikért (és minden további hibáért) 2 büntetődobás jár.
Védekezés: A védekezéssel kapcsolatos szabályokat az MKOSZ Szakmai és Utánpótlás bizottsága által kidolgozásra kerülő „Védekezési szabályzat” tartalmazza, amely szabályzat betartása kötelező érvénnyel kerül alkalmazásra a diákolimpiai versenyeken és az MDSZ honlapján megtekinthető, letölthető (www.diakolimpia.hu). Amennyiben a „Védekezési Szabályzat” tanév közben módosul, úgy az MKOSZ Szakmai és Utánpótlás Bizottsága által közzétett új és hatályos szabályzatot kell alkalmazni a mérkőzéseken.
V-VI. korcsoport
- Játékidő: 4×10 perc „tiszta” játékidőkkel, 24 másodperces támadóidő méréssel és 1 perc szünettel az I-II. és III-IV. negyed között. A II. és a III. negyed közötti szünet 10 perc. Ha a rendes játékidő végén az eredmény döntetlen, akkor a FIBA játékszabályok értelmében hosszabbítás következik. A hosszabbítás(ok) időtartama annyiszor 5 perc, amíg a játékszakasz végén valamelyik csapat javára különbség nem alakul ki.
- Időmérés: a III., IV. negyedben – amennyiben 20 pont, vagy ennél nagyobb különbség alakul ki valamely csapat javára a mérkőzés eredményét illetően – az MKOSZ Játékszabályok 10. pont 3. §-ában leírtakkal ellentétben – a mérkőzésórát nem kell megállítani, kivéve ha a játékidő letelik, illetve ha a játékvezető sérülés vagy külső hatás miatt (törlés, botrány stb.) sípol. Ha az eredmény 19 pont vagy ennél kisebb különbségre csökken, úgy a szabályok szerint kell ismét a játékidőt mérni. Ha az eredmény eléri a 40 pontos, vagy ennél nagyobb különbséget a II. negyed végén, vagy bármikor azt követően.
- Időkérés: száma és megosztása a szabályok szerint (az I. és a II. negyedben összesen 2 lehetőség, a III. és IV. negyedben összesen 3 lehetőség tetszőleges időpontban), de időtartama 60 másodperc. Futó óra esetén a 60 másodperc letelte után a mérkőzésórát meg kell állítani az időhúzás elkerülése érdekében.
- Pálya: a mérkőzéseket a szabályok által előírt, szabályos 28×15 m játékterű pályán kell a játszani (a pálya vonalazása feleljen meg a 2010. szeptembertől érvényes FIBA – pályarajznak).
- (A FIBA – Nemzetközi Kosárlabda Szövetség – 2010. szeptembertől új szabályokat – ezen belül módosított pályarajzot – vezetett be, aminek alkalmazása Magyarországon 2012. augusztus 31-től kötelező, a régi vonalak egyidejű eltávolítása mellett.)
- Labda: a lányoknál 6-os, a fiúknál 7-es méretű labda (Molten, Spalding, vagy Star).
- Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése jegyzőkönyvébe beírtak. Kevesebb beírt játékos esetén a mérkőzés közben játékost a jegyzőkönyvbe beírni nem szabad. A csapat minimum 10 fő játékosból áll.
- Egyéb:
- A mérkőzésen labdáról mindkét csapat köteles gondoskodni.
- A csapat tagjai csak számozott, egységes színű mezben és nadrágban játszhatnak.
- A kiállított játékos külön intézkedés nélkül köteles a legközelebbi szövetségi napon (hétfő) a fegyelmi bizottság előtt megjelenni. A kiállított játékos fegyelmi ügyének lezárásáig mérkőzéseken nem szerepelhet. (Sorozatmérkőzés esetén a kiállított játékos ügyét a versenybíróság tárgyalja, melynek döntése ellen fellebbezni nem lehet.)
- Minden olyan kérdésben, melyben a versenykiírás és a kosárlabdázás verseny- és játékszabályai nem intézkednek, a BDSZ kijelölt versenybírósága és elnöksége dönt.
A FIBA (Nemzetközi Kosárlabda Szövetség) 2010. szeptembertől új szabályokat – ezen belül módosított – pályarajzot vezet be. Ennek alkalmazása Magyarországon is kötelező lesz. Megértve a jelenlegi gazdasági lehetőségeket az MKOSZ és az MDSZ vezetői abban állapodtak meg, hogy a pályarajz módosítását lépcsőzetesen kell bevezetni. A legfontosabb módosítást, a 3 pontos vonal (6,75m) felfestését a jelenlegi pályákon minimális ráfordítással, más színnel el lehet végezni, majd később a büntetőterület kiegészítését és így tovább (a pályarajz méret-helyes változata megtekinthető a www.jatekvezeto.hu honlapon a „Történelmi jelentőségű szabályváltozások”-nál).