Röplabda
III., IV., V-VI. korcsoport nyílt
2024/2025
- A mérkőzések ideje, helye:
A III. és IV. korcsoportban a versenyek a budapesti nevezési határidő és az országos verseny nevezési határideje között
A III. kcs-ban 2025. március 13-ig kell megrendezni.
A IV. kcs-ban 2025. március 3-ig kell megrendezni.
Az V-VI. kat. 2025. november 3-ig kell megrendezni.
Az alapszakasz és a Budapesti Döntő később kijelölt helyszínen, központi teremben kerül megrendezésre.
Az V-VI. korcsoport versenyeit 2024. szeptember 16 – 2025. november 3. között kell lebonyolítani.
A mérkőzéseket a hét bármely napján meg lehet rendezni. A bajnokság lebonyolítása a csapatok által díjmentesen felajánlott termekben történik.
- A bajnokság résztvevői:
Az iskolákra, és a csapatokban szereplő játékosokra vonatkozó részvételi feltételeket az „Általános tudnivalók” tartalmazzák. Az iskolák a kerületi diáksport szervezetek által lebonyolított versenyektől függetlenül indíthatnak csapatokat.
- Nevezés:
Magyar Diáksport Szövetség honlapján. (https://sso.mdsz.hu/cas/login)
- V-VI. korcsoport: 2024. szeptember 15.
- III. korcsoport: 2024. november 17.
- IV. korcsoport: 2024. november 17.
A nevezési lapot ki kell nyomtatni, mert az adatok „összesítő névsorként” is szolgálnak.
- Igazolás:
- Lásd az „Általános tudnivalók” szerint, a csapatok igazolását (diákigazolvány, összesítő névsor) minden mérkőzés előtt a játékvezető vagy versenybíró ellenőrzi.
- Jogosulatlan játékos szerepeltetése esetén a vétkes csapat eredménye megsemmisítésre kerül. Ilyen esetben a felelős testnevelő sportfegyelmi vétséget követ el.
III. korcsoport
Korcsoport: Csapatversenyben nemenként a III. korcsoportba tartozó, 2012-2013-ben született tanulók.
Felversenyzés: Alacsonyabb, II. korcsoportos 2012-2013-ben született) tanulók felversenyezhetnek.
Korlátozás: A csapat minimum 8 fő játékosból állhat.
Sportági rendelkezések:
Játéktér: a mérkőzéseket 7×14 m-es játékterű teremben kell lejátszani, amit a középvonat két 7×7 m-es négyszög alakú játékmezőre oszt. Minkét játékmezőben a támadóvonalat a középvonaltól 3 m-re meg kell húzni. Az országos elődöntők és az országos döntő mérkőzéseit legfeljebb 10x20m-es teremben kell játszani.
Háló magasság: lányoknál 210cm, fiúknál 215 cm (antenna alkalmazása kötelező)
Labda: csak Gala labda használatható
Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése leigazoltak, Libero játékos szerepeltetése nem engedélyezett.
Játékszabályok: A mérkőzések 3 nyert szettből állnak, a végeredmény 3:0, 3:1 vagy 3:2 lehet. Játék közben 4 főnek kell tartózkodnia a pályán, s játszmánként 4 cserelehetőség van. A mérkőzések első játszmájában pályára lépő (kezdő vagy csere) játékos a mérkőzés második játszmájában nem szerepelhet. A mérkőzés harmadik játszmájától bárki szerepelhet. Az első játszmában szerepeltetett játékosokat (kezdő és csere) a jegyzőkönyvben a játszma végén jelölni kell. A játékosok első és második játszmájában történő összeállítása mérkőzésenként változhat. A szabály megszegése jogosulatlan játékos szerepeltetésének minősül.
Kötelező forgás szabálya: A jegyzőkönyvben rögzített állásrend szerint végrehajtott nyitásokon felül, s csapatnak abban az esetben is forgást kell végrehajtani, ha a csapat egymást követő három nyitást végrehajtott, és valamennyi esetben megszerezte a pontot. A kötelező forgás rendjének elvetést labdamenet vesztéssel kell szankcionálni, és vissza kell állítani a helyes felállást. Amennyiben a nyitó játékost két szerva után lecserélik, a helyére beálló játékos csak egyet szerválhat. Ha csapat ismét pontot szerez, forgást kell végrehajtani. Tehát egy adott állásrendben egymás után maximum 3 nyitást hajthat végre a csapat.
Helytartás szabálya: A négy pályára lépő játékos közül, az 1-es helytartási helyen lévőt kell hátsó sorkötelesnek tekinteni (a nyitás pillanatában az 1-es helyen lévő játékosnak távolabb kell lennie a hálótól, mint a 3-as helyen lévő játékos), a három első sorköteles a 2-es, a 3-as, a 4-es helytartási helyet foglalja el.
Hátsó sorköteles játékos támadása: A hátsó középső, helytartásilag 1-es helyen álló nyitó játékos minősül egyedül hátsó sorköteles játékosnak. Hátsó sorköteles játékos a támadó vonalon belülről nem hajthat végre befejezett támadó érintést, amikor a labda teljes terjedelmével a szintszalag fölött van, és nem vehet részt befejezett sáncban sem.
Átlépés szabálya: A háló alatt át lehet hatolni az ellentérfélbe, feltéve, hogy ezzel a játékos nem akadályozza az ellenfél játékát. A középvonal feletti ellenmezőbe hatoláskor a lábak járófelülete és a kezek érinthetik az ellenmezőt, ha ezek egy kis része még érinti a középvonalat, vagy fölötte van annak a test bármely más része nem érintheti az ellenmezőt.
IV. korcsoport
Korcsoport: Csapatversenyben nemenként a IV. korcsoportba tartozó, 2010-2011-ban született tanulók.
Felversenyzés: Alacsonyabb, III. korcsoportos tanulók felversenyezhetnek.
Korlátozás: Nincs
Sportági rendelkezések:
Játéktér: legalább 24x12x5,7 m- belógás mentes teremben kell lejátszani
Háló magasság: lányoknál 217cm, fiúknál 230 cm (antenna alkalmazása kötelező)
Labda: csak Gala labda használatható
Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése leigazoltak, Libero játékos szerepeltetése engedélyezett.
V-VI. korcsoport
Korcsoport: Csapatversenyben nemenként az V-VI. korcsoportba tartozó, 2005-2008-ben született tanulók.
Felversenyzés: Az V-VI. korcsoport versenyein a 2008-ban született tanulók felversenyezhetnek, és visszaversenyezhetnek saját korcsoportjukba is.
Korlátozás: Nincs
Sportági rendelkezések:
Játéktér: a mérkőzéseket legalább 24x12x5,7m belógás mnetes teremben kell lejátszani.
Háló magasság: lányoknál 224cm, fiúknál 243 cm (antenna használata kötelező)
Labda: csak Gala labda használatható
Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése leigazoltak, Libero játékos szerepeltetése engedélyezett.
- Lebonyolítás:
III. és IV. korcsoportban
A nevezések számától függően, a csapatok egy csoportban játszanak egy, vagy többfordulós körmérkőzést, vagy a bajnokság alapszakaszból és négy csapatos döntőből áll. A pontos lebonyolítási rendről értesítést a benevezett csapatok e-mailen kapják meg.
V-VI. korcsoportban
A nevezések számától függően, a csapatok egy csoportban játszanak egy vagy többfordulós körmérkőzést, vagy két csoportban játszanak egyfordulós körmérkőzést és helyosztókon döntik el a végső sorrendet. A mérkőzések időpontjára vonatkozó kéréseket (terem, időpont) a nevezést követően azonnal meg kell adni a versenybizottság számára, e-mailben: [email protected].
A kiírt mérkőzések időpontja csak indokolt esetben változtatható meg. Mérkőzés elhalasztására csak az ellenfél beleegyezésével, a versenybizottság adhat engedélyt, ha a kérelmet az adott időpont előtt legalább 3 héttel korábban bejelentették.
A versenyszámok pontos lebonyolítási rendjét, a mérkőzések beosztását a sorsolások, illetve a forgatókönyvek tartalmazzák, amelyeket a csapatok postai úton, írásban kapnak meg a verseny előtt legalább 10 nappal.
- Eredményszámítás:
A mérkőzés győztese kettő, a vesztese egy pontot kap. A körmérkőzés sorrendjét a szerzett pontok száma határozza meg. Pontegyenlőség esetén a körmérkőzés összeadott játszmaaránya, ha ez is egyenlő, akkor a poénaránya dönt. Újabb egyenlőség esetén az egymás elleni eredményt kell figyelembe venni.
III., IV. és V-VI. korcsoportban
A mérkőzések valamennyi esetben három nyert játszmáig tartanak.
- Ki nem állás:
- A mérkőzésen ki nem álló csapattól egy pont levonásra kerül.
- A harmadik ki nem állás után a csapatot ki kell zárni a versenyből.
- Az a csapat, amely nem jelent meg a mérkőzésen, köteles a mérkőzés teljes költségét, de legalább 5.000.- Ft-t a BDSZ-nek befizetni. Ennek megtörténtéig az adott iskola valamennyi diákolimpiai verseny alól felfüggesztésre kerül.
- A kizárásra kerülő vagy időközben visszalépett csapat az összes, már kiírt mérkőzésének a költségeit köteles megtéríteni!
- Továbbjutás:
A továbbjutók számát minden évben a Magyar Diáksport Szövetség határozza meg.
- Óvás:
- A mérkőzést követő 3 napon belül lehet óvni írásban, az oktatási intézmény vezetője által aláírtan, a Versenybizottságnál és csatolni kell az óvás tárgyát igazoló bizonylatokat.
- Az óvás tárgyában a Versenybizottság által meghozott határozattal szemben fellebbezéssel lehet élni, melyet a BDSZ-hez kell írásban benyújtani.
- A fellebbezésre meghozott döntés ellen további jogorvoslatnak helye nincs.
- Ha a verseny tisztasága érdekében a Versenybizottság vizsgálatot tart szükségesnek, akkor a végeredmény kihirdetését 5 napig felfüggesztheti.
- Díjazás:
Lásd „Általános tudnivalók” szerint.